2013 Race Results

Official race results for the 2013 Brainy Day 5K Race in Nunica, Michigan. Thank you to 42-85 for the timing and race coordination.

Top Males Overall in 5k division.
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 750 CRAIG JAMES-HEER 19:25.919 6:09 39 M COOPERSVILLE MI
2 771 MARK PAULSON 19:29.759 6:10 45 M WHITE LAKE MI
Top Females Overall in 5k division.
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 744 TRISHA GENEI 22:03.702 6:59 34 F NUNICA MI
2 781 PENNY RATHBURN 22:39.621 7:10 42 F PORTAGE MI
Under 15 in division 5k – Male
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 751 KYLE JAMES-HEER 21:03.361 6:40 10 M COOPERSVILLE MI
2 780 MAX RATHBURN 25:27.259 8:03 12 M PORTAGE MI
3 778 GABE RATHBURN 26:21.973 8:20 10 M PORTAGE MI
4 776 JAYDEN POTHOOF 27:23.756 8:40 13 M ALLENDALE MI
5 779 LUKE RATHBURN 29:24.660 9:18 9 M PORTAGE MI
6 767 JUSTIN MORGAN 30:38.527 9:42 10 M ALLENDALE MI
7 736 ZACHARY CROW 31:42.349 10:02 14 M GRAND HAVEN MI
8 766 JARED MORGAN 33:05.120 10:28 12 M ALLENDALE MI
9 707 KOBE BEUTE 34:56.938 11:03 10 M ALLENDALE MI
10 735 SHAWN CROW 38:33.290 12:12 12 M GRAND HAVEN MI
11 708 NATHAN BEUTE 42:17.928 13:23 9 M ALLEDALE MI
12 704 ALEX BATKA 44:24.729 14:03 6 M NUNICA MI
13 742 HARLEY GENEI 55:30.290 17:34 4 M NUNICA MI
15-20 in division 5k – Male
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 796 NEAL WILDS 19:51.756 6:17 17 M FRUITPORT MI
2 785 TRAVIS REDMAN 27:41.698 8:46 20 M SPRING LAKE MI
3 730 BRANDON CROW 28:59.845 9:10 18 M GRAND HAVEN MI
4 706 BRANDON BATKA 30:26.051 9:38 18 M NUNICA MI
21-30 in division 5k – Male
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 513 BOBBY CHAPMAN 19:39.152 6:13 22 M SPRING LAKE MI
2 748 BJ HUTCHISON 22:02.259 6:58 26 M MUSKEGON MI
3 749 CHAD HUTCHISON 24:38.161 7:48 30 M GRAND HAVEN MI
4 714 HACHEMI BOUALI 25:29.407 8:04 25 M PORTAGE MI
31-40 in division 5k – Male
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 520 CLAIR VANDER ZWAAG 26:02.440 8:14 39 M WEST OLIVE MI
2 733 LJ CROW 28:03.201 8:53 40 M GRAND HAVEN MI
3 515 PAUL HEACOX 28:58.003 9:10 36 M GRAND HAVEN MI
4 737 KEVIN CURLEY 30:31.408 9:39 35 M SPRING LAKE MI
5 709 NICK BEUTE 42:17.911 13:23 36 M ALLENDALE MI
6 741 ANDREW GENEI 48:45.015 15:26 33 M NUNICA MI
41-50 in division 5k – Male
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 501 KEVIN AARDEMA 23:07.857 7:19 45 M GRAND HAVEN MI
2 797 MARK TAFELSKI 24:10.439 7:39 43 M GRAND HAVEN MI
3 784 DAVID REDMAN 24:22.815 7:43 50 M SPRING LAKE MI
4 512 DAN BYLSMA 25:28.232 8:04 48 M COOPERSVILLE MI
5 754 BRIAN KELLY 25:53.679 8:11 49 M GRAND HAVEN MI
6 782 RUSSELL RATHBURN 27:00.060 8:33 48 M PORTAGE MI
7 502 ROH WALLISH 27:00.519 8:33 44 M GRAND HAVEN MI
8 770 STEVE MORGAN 27:29.715 8:42 44 M GRAND HAVEN MI
9 720 MARK BURGESS 32:14.711 10:12 41 M COOPERSVILLE MI
10 787 BRIAN ROLLSTON 32:19.495 10:14 41 M NORTON SHORES MI
11 732 JOSEPH CROW 33:05.101 10:28 44 M GRAND HAVEN MI
12 705 ANDY BATKA 44:25.872 14:03 44 M NUNICA MI
51-60 in division 5k – Male
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 510 DAVID BROWNE 21:36.336 6:50 51 M NAPLES FL
2 521 ROGER VARGO 21:57.520 6:57 52 M COOPERSVILLE MI
3 503 SCOTT DEYOUNG 23:07.118 7:19 53 M GRAND HAVEN MI
4 721 CHRIS BYRNES 24:00.405 7:36 52 M HOLLAND MI
5 790 DAN STARKEY 24:51.582 7:52 58 M GRAND HAVEN MI
6 701 TIMOTHY ASHLEY 24:52.565 7:52 56 M NORTHVILLE MI
7 798 MIKE ZAMBETIS 25:47.708 8:10 57 M GRAND HAVEN MI
8 729 RYAN COTTON 25:52.911 8:11 57 M HOLLAND MI
9 725 KIRBY CHITTENDEN 26:49.724 8:29 60 M SPRING LAKE MI
10 772 BRIAN PEIRCE 27:50.366 8:48 55 M SPRING LAKE MI
11 746 MARK HARRISON 28:14.649 8:56 58 M SPRING LAKE MI
12 739 DAVID EPPLETT 28:38.271 9:04 56 M SPRING LAKE MI
13 756 CHUCK KELSO 31:45.799 10:03 52 M SPRING LAKE MI
14 716 RICK BROWN 32:14.755 10:12 55 M WEST OLIVE MI
15 519 STEVE TRIESENBERG 32:17.404 10:13 54 M GRAND RAPIDS MI
61 and over in division 5k – Male
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 793 BRUCE TER BEEK 26:05.336 8:15 61 M SPRING LAKE MI
2 745 BOB GLAVICH 41:09.195 13:01 72 M GRAND HAVEN MI
Under 15 in division 5k – Female
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 506 EMMA DAVENPORT 26:50.231 8:29 11 F NUNICA MI
2 717 ANNA BURGESS 31:51.024 10:05 12 F COOPERSVILLE MI
3 511 LEXI SCHEPERS 35:39.667 11:17 10 F ALLEDALE MI
4 718 ELIZABETH BURGESS 35:40.516 11:17 10 F COOPERSVILLE MI
5 702 CORA BANGERT 37:19.862 11:49 8 F ALTO MI
6 710 RYLEIGH BEUTE 39:36.820 12:32 12 F ALLENDALE MI
7 734 MACKENZIE CROW 47:35.124 15:03 13 F GRAND HAVEN MI
8 743 KAYLA GENEI 55:34.348 17:35 6 F NUNICA MI
15-20 in division 5k – Female
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 723 CYNTHIA CARMEAN 28:58.606 9:10 19 F FRUITPORT MI
2 517 TAYLOR RUEL 29:26.632 9:19 16 F MUSKEGON MI
3 504 GRACE CARMEAN 30:07.958 9:32 16 F FRUITPORT MI
4 514 SHELBY BEELEN 39:08.895 12:23 19 F HOLLAND MI
21-30 in division 5k – Female
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 760 CALY KRUSELL 28:11.114 8:55 26 F CANTON MI
2 792 CHRISTI TANK 29:28.817 9:19 28 F FREMONT MI
3 524 CHELSEA BOYEN 32:07.759 10:10 25 F HOLTON MI
4 740 ANDREA FEEHAN 32:52.808 10:24 26 F NUNICA MI
5 509 JENNIFER KLOOSTERHOUSE 42:52.183 13:34 22 F GRAND RAPIDS MI
31-40 in division 5k – Female
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 791 BRANDIE STEFANSKI 31:41.177 10:02 40 F GRAND RAPIDS MI
2 711 JENNIFER BILLINGS 31:49.221 10:04 37 F ZEELAND MI
3 788 JENNI RUEL 32:06.419 10:09 36 F MUSKEGON MI
4 523 JENN LISSITZ 32:08.201 10:10 40 F COLUMBIA NJ
5 722 BARB BYRUM 32:34.741 10:18 35 F ONONDAGA MI
6 719 JENNIE BURGESS 33:48.576 10:42 38 F COOPERSVILLE MI
7 777 JENNIFER POTHOOF 35:11.741 11:08 38 F ALLENDALE MI
8 786 AMY ROLLSTON 35:49.431 11:20 39 F NORTON SHORES MI
9 789 TAMMY SNYDER 36:01.836 11:24 34 F NORTON SHORES MI
10 703 MARIBETH BANGERT 37:23.916 11:50 36 F ALTO MI
11 518 AMBER BARBER 40:59.933 12:58 38 F ALBION MI
12 516 SARAH BENNETT 45:06.076 14:16 37 F PENTWATER MI
13 522 MEGAN RANT 45:51.889 14:31 35 F GRAND HAVEN MI
14 738 SARAH DAVIDSON 45:51.900 14:31 34 F SPRING LAKE MI
41-50 in division 5k – Female
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 773 BRENDA PENLAND 26:08.236 8:16 47 F GRAND HAVEN MI
2 752 DONNI JONAS 26:08.497 8:16 48 F SPRING LAKE MI
3 764 BETH MEURER 30:39.661 9:42 43 F COOPERSVILLE MI
4 763 TERRY LEHNEN 32:03.371 10:09 49 F GRAND HAVEN MI
5 747 JODI HUSSEY 32:08.810 10:10 42 F SPRING LAKE MI
6 712 LORA BOROFF 34:59.340 11:04 47 F MUSKEGON MI
7 507 MONICA DAVENPORT 34:59.615 11:04 42 F NUNICA MI
8 715 FRANCINE BROWN 35:14.980 11:09 48 F NUNICA MI
9 724 JACKIE CARMEAN 37:07.564 11:45 46 F FRUITPORT MI
10 800 MAT FAHRENKRUG 45:56.566 14:32 44 F GRAND RAPIDS MI
11 799 JENNIFER FAHRENKRUG 45:56.683 14:32 41 F GRAND RAPIDS MI
12 731 DENA CROW 47:35.728 15:03 42 F GRAND HAVEN MI
51-60 in division 5k – Female
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 762 BETTY LEECH 31:40.422 10:01 53 F SPRING LAKE MI
2 795 KRISTI WILDS 32:50.157 10:23 60 F FRUITPORT MI
3 505 JULIE COLVIN 33:03.510 10:28 52 F BELMONT MI
4 753 JANE JORDAN 33:45.758 10:41 56 F NUNICA MI
5 765 NINA MIDDLETON 33:50.300 10:42 51 F MATTAPOISETT MA
6 794 ANNE WILDS 33:52.744 10:43 53 F FRUITPORT MI
7 783 ROCHELLE RAWLINGS 34:49.890 11:01 58 F COOPERSVILLE MI
8 508 DIANE BATTS 42:52.369 13:34 53 F HUDSONVILLE MI
61 and over in division 5k – Female
Place Bib # Name Time Pace Age Gender City State
1 728 KARLA CONSTANTINE 34:45.559 10:59 63 F NUNICA MI
2 757 KATHY KENYON 37:12.766 11:46 66 F SPRING LAKE MI
3 713 GLENDA BOROWSKI 57:00.097 18:02 69 F MUSKEGON MI